5 "kolizji" we wnętrzach, których uda Ci się uniknąć po przeczytaniu tego wpisu.

Po nieco dłuższej przerwie wracam do pisania! Tym razem niedługi wpis o kolizjach we wnętrzu, o których nie zawsze pamięta się na etapie projektowania, ale o których zawsze musi pamiętać architekt wnętrz! Jakie to sytuacje i co zrobić, aby ich uniknąć?

1. Kolizja frontu ze ścianą.

meble na wymiar

Dotyczy to głównie frontów szafek z uchwytem. Weźmy pod lupę meble w łazience. Często nad obudową stelaża dla miski ustępowej zaplanowana jest zabudowa meblowa- płytkie szafki z frontami, zajmujące całą wnękę. Najbliższy ścianie front nie powinien do niej bezpośrednio przylegać swoją krawędzią, ponieważ przy otwieraniu uchwyt (czy sam front) będzie uderzał w ścianę. Rozwiązaniem jest zastosowanie w konstrukcji frontów kilkucentymetrowej blendy- zamocowanego na stałe wąskiego fragmentu płyty- w kolorze drzwiczek- o szer. ok. 3-5 cm. Podobnie ma się rzecz w przypadku szafek kuchennych. Wolnostojące szafy można odsunąć kilka centymetrów od ściany, aby uniknąć kolizji.

2. Kolizja łóżka z kaloryferem lub brak miejsca na rozłożenie łóżka.

projektant wnetrz gdansk projektowanie wnetrz gdansk architekt wnetrz gdansk

Często zdarza się o tym zapomnieć, gdy pracuje się nad układem funkcjonalnym na rzucie 2d. Wybierając konkretny model łóżka, sprawdź jakie ma ono wymiary także po rozłożeniu. Planując aranżację pokoju zwróć uwagę na stałe elementy takie jak kaloryfer, parapet… Jeśli łóżko będzie stało przy oknie to po rozłożeniu nie powinno stykać się z kaloryferem ani stać zbyt blisko. Czasem może zdarzyć się tak, że pokój może być zbyt wąski (dosłownie o kilka centymetrów), aby do końca rozłożyć łóżko. Zwróć szczególną uwagę na ten aspekt zwłaszcza przy projekcie pokoju dla dziecka/ dzieci.

3. Kolizja oprawy oświetleniowej z frontem.

projektant wnetrz gdansk projektowanie wnetrz gdansk architekt wnetrz gdansk

Ta sytuacja dotyczy zabudowy do sufitu- szafy w przedpokoju, górne szafki kuchenne- i sąsiadującego systemu oświetlenia. Im szersze fronty, tym większe prawdopodobieństwo kolizji z oprawą sufitową, a może lepiej- im węższe fronty, tym bardziej zmniejszamy prawdopodobieństwo kolizji z oprawą. Fronty górnych szafek kuchennych są wygodniejsze w użytkowaniu, gdy mają 30/40/45 cm szerokości zamiast 60 cm (szafka o szerokości 60 cm lepiej, jeśli ma dwa fronty niż jeden). Podobnie rzecz się ma w pozostałych zabudowach sięgających sufitu.

4. Kolizja frontu z uchwytem innej szafki.

W projekcie kuchni zwróć uwagę na „miejsce styku” prostopadłych linii zabudowy (szafki ułożone w literę „L”). Aby szuflady, czy front zmywarki podczas otwierania nie kolidowały z uchwytem frontu zabudowy w prostopadłej linii, konieczne jest zastosowanie blendy (o czym wspominałam już w punkcie 1.).

5. Kolizja drzwi ze ścianą.

projektant wnetrz gdansk projektowanie wnetrz gdansk architekt wnetrz gdansk

Niestety, coraz częściej na budowach spotykam się z tym, że na osadzenie ościeżnic deweloperzy zostawiają po 2 cm ściany… Montaż ościeżnicy jest możliwy (po odpowiednich kombinacjach), ale wtedy klamka koliduje ze ścianą. Aby tego uniknąć, pamiętaj o stoperze do drzwi, który występuje zarówno w nieco bardziej prostej, eleganckiej formie, jak i w tej z przymrużeniem oka.

To tylko kilka „kolizyjnych sytuacji”, o których trzeba pamiętać w trakcie projektowania. Może się wydawać, że to drobne sprawy, ale mają one wpływ na jakość odpowiedniego-dobrego- funkcjonowania w przestrzeni.