Czy warto współpracować z architektem wnętrz?

Właśnie kupiłeś mieszkanie i wyobrażasz sobie w jaki sposób będą urządzone wnętrza- w jakim stylu, jakie będą miały funkcje… W Twojej głowie powstaje przyjemna wizja własnego domu. Jednak przy dłuższym zastanawianiu się nad remontem pojawia się coraz więcej pytań, niepewności i stres. Bo przecież zależy Ci, aby wykończenie materiałowe i wyposażenie sprawdziło się w 100% i posłużyło Ci jak najdłużej. Jakie meble (gotowe czy na wymiar), jakie materiały (posadzki, płytki, farby…), jakie wyposażenie (sprzęty AGD, RTV, ceramika, armatura…). Rynek oferuje tak wiele rozwiązań, że wybór jest naprawdę trudny i nie wiesz, który będzie najlepszy. Ale nie martw się! Są od tego specjaliści, którzy zajmą się realizacją wizji Twojego „m” od A do Z- od układu funkcjonalnego przez wybór materiałów po realizację- mowa o biurze projektowania wnętrz.

Spokojna głowa.

proejktant wnetrz
Podjęcie współpracy z architektem wnętrz ma bardzo wiele zalet. Główną z nich jest to, że cały obowiązek stworzenia Twojego „przytulnego gniazda” spoczywa na głowie architekta. Wraz z tym- cała odpowiedzialność. Architekt wnętrz może być jedynym źródłem odpowiedzi na Twoje pytania i wątpliwości- nie musisz konsultować się z kilkunastoma specjalistami z różnych branż. W zależności od rodzaju umowy jaką podpiszesz, możesz w różnym stopniu powierzyć opiekę nad realizacją mieszkania. Architekt może przygotować dla Ciebie projekt (koncepcyjny/ kompleksowy), po którego oddaniu prace kontynuujesz Ty, dokonując zamówień oraz wykonawcy, którzy zajmą się realizacją. Z pewnością droższą, ale bardziej komfortową opcją jest oddanie całej sprawy w ręce projektanta, który wraz ze sprawdzoną grupą wykonawców i stolarzy zajmie się projektem aż do zakończenia jego realizacji. Ty za kilka miesięcy będziesz mógł wprowadzić się „na gotowe” 🙂 Sposób współpracy z niektórymi architektami wnętrz można ustalić indywidualnie.

Wartościowy czas.

architekt wnetrz gdansk
Ważnym plusem jest też zaoszczędzenie na czasie. Znam wiele historii osób, które zaczęły remont na własną rękę kilka lat temu, a wciąż coś jest niedokończone lub „tymczasowe”. Ten stan może przedłużać się w nieskończoność a wraz z nim brak satysfakcji i zadowolenia z efektu końcowego w aranżacji własnego domu- „miało być tak przytulnie, a nie jest…”.
Opracowanie projektu wnętrz jest pierwszym krokiem i impulsem do spełnienia marzeń o pięknym mieszkaniu. W zależności od rodzaju i wielkości nieruchomości oraz od opcji projektowej ten etap może trwać od ok. 2 do 5-6 miesięcy. Przykładowo: projekt kompleksowy mieszkania o powierzchni 70 m2 zajmuje ok. 3,5 miesiąca. Potem, idąc za ciosem, realizujesz projekt z wykonawcami. Zawsze możesz poprosić o termin realizacji zamówień (posadzki, drzwi, meble na wymiar…) i harmonogram prac wykończeniowych. Wtedy będziesz wiedział, kiedy Twoje mieszkanie będzie gotowe do wprowadzenia się (tym samym będziesz mógł np. przewidzieć do kiedy musisz wynajmować obecne lokum).
Przeczytaj także

Mieszkanie 50 m2- 3 różne aranżacje. Wybierz najlepszą dla siebie!

Mieszkania o metrażu ok. 50 m2 są najczęściej sprzedawane w Polsce- najchętniej kupowane przez młodych ludzi, którzy są na początku swojej wspólnej życiowej drogi. 50m2 to metraż idealny zarówno dla pary, jaki i dla niewielkiej rodziny. Wiadomo- na takiej powierzchni nie można mieć wszystkiego, o czym by się marzyło- dużej otwartej kuchni z wyspą i dodatkowo jadalni, sypialni z garderobą, pokoju do pracy… Trzeba z czegoś zrezygnować. A może niekoniecznie?


Czytaj
projekt mieszkania 50 m2

Architekt wnętrz- specjalista w swojej dziedzinie.

architekt wnetrz projektowanie wnetrz gdansk, trojmaisto architekt wnetrz
Architekt wnętrz to osoba, która poskłada Twoje wszystkie wyobrażenia i inspiracje o wnętrzu w jedną, spójną i dobrze działającą całość. To ekspert w swojej dziedzinie, któremu możesz zaufać, i z którym musisz być szczery (o tym ważnym aspekcie wspominam w tym poście). Niektórzy mają trudności w przestrzennym wyobrażeniu sobie aranżacyjnych rozwiązań. Woleliby zobaczyć to na papierze- w postaci wizualizacji- lub w wymiarze 3D- w postaci modelu 3D, opracowanego w programie komputerowym. Takie możliwości daje współpraca z biurem projektowym/ architektem wnętrz. Po wspólnych ustaleniach projektant realizuje wizję najpierw w postaci komputerowej, a potem (za sprawą podwykonawców)- w rzeczywistości.
   Nabyte w czasie studiów i praktyk umiejętności i doświadczenie sprawiają, że architekt wnętrz o wiele sprawniej porusza się w tej branży niż osoba, która nigdy nie miała z wnętrzami doświadczenia. Staje się ekspertem w swojej dziedzinie.
Oczywiście, biura projektowe kwitną na rynku jak grzyby po deszczu, dlatego nie decyduj się na wybór projektanta zbyt pochopnie. Pamiętaj także, że dobrze jest rozpocząć współpracę na tyle wcześnie, na ile się da- minimum 4 miesiące przed odbiorem mieszkania.

Podsumowując- kiedy potrzebujesz architekta wnętrz?

projektowanie wnetrz
  •  gdy nie chcesz, aby remont/ realizacja rozciągały się na lata,
  •  gdy nie masz czasu na wymyślanie „wnętrzarskich wizji”, jeżdżenie po sklepach, zamawianie materiałów i pilnowanie wykonawców,
  •  gdy nie chcesz się stresować, tylko cieszyć się swoim mieszkaniem od razu gdy będzie gotowe,
  •  gdy urządzasz wnętrza w innej miejscowości niż mieszkasz,
  •  gdy jesteś niepewny lub nie masz zielonego pojęcia w kwestiach technicznych, dotyczących zmian wodno- kanalizacyjnych, elektrycznych,
  •  gdy totalnie nie masz pomysłu na wnętrze i nie chcesz czuć rozczarowania, gdy zrealizujesz swoją niepewną wizję aranżacyjną,
  •  gdy trudno wyobrazić Ci sobie efekt końcowy Twoich pomysłów we wnętrzu i chciałbyś zobaczyć je w postaci 3D,
  •  gdy chcesz, aby Twoje mieszkanie było zarówno ładne, przytulne, jak i funkcjonalne, ergonomiczne – dopasowane do Ciebie i Twojego „scenariusza dnia”,
  • gdy nie nie wiesz ile pieniędzy przeznaczyć na wykończenie wnętrz,
  • gdy nie wiesz na czym możesz oszczędzić.
   Oczywiście, współpraca z architektem wnętrz to dodatkowy koszt, ale czy przy tak dużym nakładzie finansowym, jakim jest kupno mieszkania i urządzanie, nie warto zainwestować w coś tak wartościowego– dobrze opracowany projekt wnętrz?

Fot. główna: Nolan Issac