Jak dobrze zaprojektować kuchnię- krótki wpis o ergonomii.

projekt kuchni kuchnia na wymiar ergonomia w kuchni

Tak jak zapowiadałam ostatnio- dziś podpowiem Ci jak dobrze zaprojektować kuchnię. Do tego niezbędne okażą się zasady ergonomii. A czym jest ergonomia? Pokrótce- to współgranie człowieka z przestrzenią, wnętrzem, meblami. Ergonomia pomaga nam w codziennym funkcjonowaniu. Głównie chodzi w niej o odpowiednie wymiary i umiejscowienie sprzętów/ wyposażenia. Zatem o jakich wymiarach należy pamiętać?

Wymiary.

Przyjrzyjmy się dolnej zabudowie meblowej. Aby wygodnie przyrządzało się potrawy musimy zwrócić uwagę zarówno na meble jak i na… samych siebie! Mam tu na myśli wysokość blatu roboczego. Dla osób, które mają ok. 160-170 cm wzrostu blat może być na wysokości 85 cm. Dla osób wyższych (ok. 175- 180 cm wzrostu)- 90 cm. Dla jeszcze wyższych blat oczywiście będzie jeszcze nieco wyżej.
W zabudowie kuchennej są pewne standardy: głębokość blatu- 60 cm, szerokość wolnego blatu do pracy to min. 80 cm, głębokość szafek z frontem- 58 cm, wysokość cokołu- 10-15 cm. Cokół to dolna część szafki kuchennej- płyta w kolorze frontu lub korpusów, która zasłania nóżki szafki. Element ten mocowany jest nieco głębiej niż front- pozwala to użytkownikowi stanąć bliżej szafki i wygodniej korzystać np. ze zlewozmywaka. Blat- dobrze gdy wystaje ok. 2 cm dalej niż fronty szafek– to ułatwia starcie okruszków i pozwala np. rozlanej wodzie nie dostać się do środka szafki.
Przejdźmy do szafek wiszących. Jednym z częstszych pytań jest: na jakiej wysokości je zawiesić? Minimalna odległość od blatu roboczego nie powinna wynosić mniej niż 50 cm. Standardowym wymiarem jest 60 cm. Dla osób o niższym wzroście może być to 55 cm. Ważna ergonomiczna sprawa dotyczy podziału frontów. Fronty do 40 cm szerokości są wygodniejsze pod względem użytkowania, ponieważ nie musisz odchylać się do tyłu podczas otwierania szafki. Warto zatem duży front ( np. 60 cm) podzielić na dwa mniejsze. Pamiętaj, że fronty o szerokości większej niż 60 cm obowiązkowo muszą być już podzielone na dwa.

projekt kuchni kuchnia na wymiar ergonomia w kuchni

Umiejscowienie sprzętów i wyposażenia.

Najczęstszym błędem, który spotykam w starych kuchniach to bezpośrednie zestawienie obok siebie zlewozmywaka i płyty grzewczej…! Jest to bardzo nieergonomiczne i niebezpieczne. Odległość między tymi elementami powinna wynosić min. 40 cm.
Bardzo często w przypadku, gdy zabudowa kuchenna ma kształt litery „L” zlewozmywak wypada naprzeciwko okna. Niektórzy z Was pewnie marzą o takim rozwiązaniu, z czym spotkałam się nie raz 🙂 Pamiętaj tylko o tym, aby móc wygodnie otworzyć okno- niezbędna okaże się składana bateria zlewozmywakowa lub chowana w blacie. A jeśli jesteśmy już w  strefie zmywania- dobrze, żeby jak najbliżej szafki zlewozmywakowej znalazła się zmywarka- nie trzeba biegać przez całą kuchnię z brudnymi naczyniami i tym samym szybciej załadujesz sprzęt. Jeśli jesteś praworęczny wygodniej gdy zmywarka znajdzie się po prawej stronie.

blat drewniany blat laminowany projekt kuchni kuchnia na wymiar
Przeczytaj także

Blat drewniany i laminowany. Co wybrać?

"Marzy mi się w kuchni drewniany blat"- słyszę bardzo często. Odpowiedź ta wynika z obserwacji- osoba planująca remont szuka przykładowych rozwiązań np. kuchni i widzi drewniany blat połączony zazwyczaj z białą zabudową meblową. Dopiero na spotkaniu przekonuje się, że niekoniecznie musi być to prawdziwe drewno, a blat kuchenny może być wykonany z jeszcze co najmniej kilku innych materiałów. W tym poście opowiem krótko jakie cechy posiada blat drewniany i ten "udający" drewno, czyli blat laminowany.


Czytaj

Pamiętaj, że zabudowa kuchenna musi posiadać przynajmniej jedną szufladę- niezbędna na sztućce. Szuflada jest także wygodnym rozwiązaniem dla przechowywania naczyń, garnków produktów suchych, ale i także w szafce z koszem na śmieci– cały front zamiast otwierać się na zawiasach może wysuwać się z pojemnikami na odpady.
Ergonomia tyczy się także uchwytów. Wg mnie wygodniej gdy szafki mają uchwyty, ewentualnie gałki. Białe fronty otwierane na tip-on- jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie bądź gotowy na częstsze czyszczenie mebli. Dodatkowo- dostanie się do szafki wymaga dwóch ruchów- naciśnięcia frontu, a potem pociągnięcia (otwarcia) drzwiczek.

Trochę o elektryce w kuchni.

O oświetleniu wspominam w jednym z wcześniejszych postów. Więc dla przypomnienia: oświetlenie w kuchni musi być ogólne oraz robocze- nad blatem kuchennym. Najczęściej występuje ono w postaci listwy LED mocowanej do wieńca dolnego szafek wiszących lub umieszczonej we frezie szafek (wtedy listwa jest niewidoczna). Jeśli chodzi o gniazda– lepiej gdy będzie ich za dużo niż ma brakować. Umieszczone nad blatem na wysokości ok. 110 cm od posadzki będą najwygodniejsze w użytkowaniu. Gniazda mogą być także schowane w blacie- wpuszczone w blat lub wysuwane z blatu. Te drugie nie są zbyt funkcjonalnym rozwiązaniem. Muszą się przecież gdzieś schować- zajmują więc miejsce w szafce pod blatem. Jeśli w projekcie przewidujesz wyspę, pamiętaj o umieszczeniu co najmniej jednego gniazda w zabudowie meblowej- tu sprawdzi się wspomniany osprzęt wpuszczany w blat.

W wielkim skrócie przedstawiłam Ci zasady ergonomicznej kuchni. Powyższe zalecenia z pewnością pomogą Ci w nakreśleniu projektu kuchni, a później ułatwią codzienne korzystanie z tego rodzaju wnętrza. Pamiętaj, że Ty jesteś równie znaczącym „elementem”, który wpływa na projekt kuchni, jak i ergonomia. Jeśli mimo tych podpowiedzi nie czujesz się na siłach w zaprojektowaniu swojej kuchni- napisz do mnie, a chętnie podpowiem!

Zacznijmy współpracę!

Ułatwię Ci zadanie- opracuję projekt wnętrz specjalnie dla Ciebie.


Zapytaj o ofertę, termin, wycenę.

Fot. główna. R- Architecture, fot. 2.- Kam Idris, fot. 3. Ionut Vlad