Sprawdzone sposoby na szybką metamorfozę wnętrza.

Już od jakiegoś czasu chodzi za mną wprowadzenie zmian we własnych czterech ścianach. I chyba z nadchodzącą jesienią w końcu coś pozmieniam. Mam w głowie kilka pomysłów. Nie są to „drastyczne ruchy” a raczej kosmetyczne zmiany… no może jedna wymaga więcej czasu, pracy i zaangażowania, ale o tym przeczytasz poniżej 😉

Zatem poznaj kilka sposobów na szybką metamorfozę wnętrz!

metamorfoza wnetrz czajkawnetrza czajka wnetrza

Metamorfoza wnętrza- zmiany ekspresowe.

Pierwsza ze zmian jest chyba najszybszą z możliwych. Mianowicie chodzi o zmianę dekoracji ściennych. Zastąp obraz, innym obrazem lub grafiką. Wymień zdjęcia w ramkach, albo w ogóle wymień ramki- np. czarne zastąp drewnianymi. Jeśli sam obrazek lub cała galeria jest sporych rozmiarów to już poczujesz, że jest inaczej we wnętrzu. Możesz także zastąpić obraz innym rękodziełem lub lustrem.

Kolejną szybką zmianą jest zmiana tekstyliów. W swoim pokoju dziennym planuję wymienić welurowe różowe zasłony na cięższe beżowe o widocznym splocie. Z racji, że zasłony mają ponad 3 metry (mieszkam w kamienicy, gdzie do sufitu jest 3,6 m!) to taka wymiana również będzie znacząco wpływać na wystrój wnętrza. Do tego warto dołożyć nowe poszewki na poduszki. Zwróć uwagę na to, aby tekstylia w jednym pomieszczeniu korespondowały ze sobą pod względem kolorystycznym lub także fakturowym. Wzajemnie będą się dopełniać i tworzyć spójny klimat wnętrza. U siebie róże i pomarańcze wymienię na beże, kremy i… brązy? A może jednak coś w odcieniu terakoty? A może czerń? Muszę pomyśleć.

Szybko odmienisz wnętrze, zmieniając także dywan. I wcale nie musisz kupować nowego! Wystarczy, że dywan z jednego pokoju zamienisz z innym z drugiego pokoju. Oczywiście, może się okazać, że „nowy” nie pasuje rozmiarem lub jest w innym stylu i nie wpisuje się we wnętrze, ale może warto spróbować? Ewentualnie zawsze możesz zwinąć dywan i pomieszkać chwilę z odkrytą posadzką- czemu nie?

projekt mieszkania 50 m2

Metamorfoza wnętrza- zmiany bardziej wymagające.

metamorfoza wnetrza projektowanie wnetrz

Mam też w planach odmienić swoją sypialnię. I tutaj metamorfoza będzie wymagała ode mnie więcej czasu i zaangażowania. Mianowicie wymyśliłam… malowanie. I tutaj fajna rzecz! Chcę przemalować istniejącą szarą lamperię na cieplejszy kolor, najprawdopodobniej coś w kolorze cappuccino. Pokój ma okna od strony zachodnio-północnej i szary kolor jest w zimnym odcieniu. Reszta ścian jest w kolorze białym. To wszystko sprawia, że wnętrzu brak trochę przytulności i ciepła. Dlatego plan jest taki, aby wszystkie ściany miały „cappuccinową lamperię” (do ok. 1,1 m wysokości) a na jednej, nad lamperią będzie… „udawana tapeta„! Już tłumaczę. Otóż, ten zabieg robiłam już w przedpokoju- sprawdź tutaj! Na początku wymarzyłam sobie tapetę z motywem roślinnym. Wybór jest ogromny, znalazłam kilka propozycji, ALE! Jak pomyślałam, że mam skakać po drabinie i samodzielnie kleić długie pasy tapety (przypominam- do sufitu 360 cm)… troszkę mi się odechciało. Dlatego znalazłam w sklepie internetowym szablony do malowania.  Byłam zaskoczona różnorodnością wzorów i efektem pokazanym na zdjęciach w galerii producenta. Wybrałam jeden- motyw łąki kwietnej z małym żuczkami. Teraz pozostaje mi tylko czekać na wolny weekend i wysłać córeczkę z mężem do babci na cały dzień 🙂

projektowanie wnetrz czajkawnetrza

Wymagającym więcej czasu, sił i dodatkowych rąk pomysłem na metamorfozę wnętrza jest przemeblowanie. Wspominałam już o tym w poście (klik!) o zmianach w domu w czasie izolacji. Zabieg ten ZAWSZE dodaje świeżej energii i jest miłą odmianą przestrzeni, w której żyjesz.

Po głowie chodzi mi jeszcze jeden pomysł na odmianę pokoju dziennego- wymiana sofy. Co prawda nie jest jeszcze taka zła…, ale znudził mi się już jej szary kolor. Pomyślałam, że może zamiast kupować nową sofę mogę uszyć pokrowiec w kolorze, który chcę lub w ciekawym wzorze. Nie wiem jaki byłby koszt takiej usługi, ale wydaje mi się, ze na pewno mniejszy niż kupno nowej kanapy.

Pewnie nie wspomniałam o wszystkich możliwych sposobach na metamorfozę wnętrz, ale opisałam te, które wprowadziłam i mam zamiar wprowadzić w swoim domu. Jeśli Tobie udało się odmienić wnętrze w inny sposób, daj znać w komentarzu. Nawet jeśli nie przyszło Ci do głowy wprowadzanie zmian w swoich czterech ścianach warto chociaż raz na dwa, trzy lata coś odmienić, a zapewniam, że to pozytywnie na Ciebie wpłynie.

Fot. 1., fot. 2. Spacejoy, fot. 3. Beazy