Trendy wnętrzarskie 2023 r. Kolory, materiały, stylistyka, meble.

Co prawda pierwszy miesiąc nowego roku już minął, ale to nie oznacza, że minął czas na wprowadzenie zmian w twoim domu. A wręcz przeciwnie! To najczęściej z nadchodzącą wiosną budzi się w nas “chęć na nowe” i dotyczy to także wnętrz. Co modnego zatem podpowiadają trendy wnętrzarskie na 2023 rok? Podam Ci kilka możliwości!
Zanim jednak…

“Trendy na rok… “- czy co roku muszę zmieniać coś w mieszkaniu?! Oczywiście, że NIE! Trendy wnętrzarskie mają za zadanie pokazać zainteresowanym to, co nowego pojawiło się na rynku w branży wnętrzarskiej. To trochę jak z modą. Sama nie podążam za trendami, a czasami przekonuję się do tych sprzed kilku lat i niektórym pozostaję wierna na zawsze (białe bluzki <3). W architekturze wnętrz jest podobnie- wiele trendów wraca sprzed lat; niektóre są tak uniwersalne i “dobre”, że sprawdzają się zawsze i wszędzie. No dobrze, to co modne będzie w tym roku?

trendy wnetrzarskie 2023 czajkawnetrz projektowanie-wnetrz-gdańsk architekt wnetrz gdansk proeketowane-wnetrz-gdańsk

Trendy wnętrzarskie 2023- trend nr 1

Kolor we wnętrzu. Nie jest to nowy wnętrzarski trend. Trwa od zeszłego roku i wynika chyba z tego, że mamy już dość, prawda? Dość tej smutnej szarości… Od 4 miesięcy trwa listopad więc aż się prosi wygonić go ze środka! (mieszkania i tym samym z siebie). Staliśmy się odważniejsi w aranżowaniu wnętrz- zarówno inwestorzy, jak i architekci wnętrz. Bardzo mnie cieszy ten fakt, bo oznacza, że społeczeństwo jest coraz bardziej świadome tego, jak wnętrze wpływa na człowieka. W projektach widzę coraz więcej kolorowych mebli, płytek, dywanów odważnych w barwie dodatków… Kolor wkradł się już nawet na sprzęty AGD, ceramikę łazienkową, stolarkę drzwiową… Niech ta wnętrzarska wiosna pozostanie z nami jak najdłużej!

Trendy wnętrzarskie 2023- trend nr 2

Trendem, który także zaczął się już wcześniej, w zeszłym roku, jest, a właściwie są obłości. Zaokrąglenia pojawiają się głównie w tapicerowanych meblach (sofy, fotele), ale i także w zabudowach meblowych ( zaokrąglone wyspy kuchenne, skrajne szafki wiszące, stojące…). Krawędzie stykających się ze sobą ścian również przestają być ostre. Pojawiły się łuki we frezach frontów i w zabudowach g.-k. ścian; w nadprożach drzwi. Morficzne, naturalne kształty opanowały też lustra- są przez to ciekawsze i mają charakter nieco rzeźbiarski. Podświetlone od tyłu dają niesamowity efekt.

trendy wnetrzarskie 2023 czajkawnetrz projektowanie-wnetrz-gdańsk architekt wnetrz gdansk proeketowane-wnetrz-gdańsk

Trendy wnętrzarskie 2023- trend nr 3

Stylistyką, która znacznie przeważy w tym roku będzie: eklektyzm, vintage i kawaii. Coraz rzadziej spotykam wnętrza, które sklasyfikowane są w konkretnym, “książkowym” stylu. Wnętrza wymykają się ze stylistycznych kryteriów, ponieważ są dedykowane, unikatowe, indywidualne- tworzone dla różnych użytkowników. Wspomniane wcześniej charakteryzują się na pewno kolorem, tym intensywnym i tym pastelowym oraz różnorodnością elementów wyposażenia, pewnym “uporządkowanym chaosem” (…pozostawię już ten oksymoron). Do łask powróci stylistyka z lat 70.: żywe kolory (pomarańczowy, musztardowy różowy, fioletowy, niebieski…), geometryczne wzory, drewniane meble z drugiej ręki (meble vintage) często w połyskującej, ciemnej fakturze, a obok nich meble z tworzywa sztucznego (plastikowe, półprzezroczyste stoliki kawowe, krzesła). W nowoczesne wnętrza wprowadza się chociażby jeden mebel retro, np. stół, czy komodę lub witrynę. Lata 70. to lata wolności i radości. Niech i takie będą nasze wnętrza 😉 Pastelowe kolory, mieniące się faktury, “słodki wystrój”- to cechy stylu kawaii, który zadziała na nasz dom i nas samych jak lekarstwo na smutny i nudny wnętrzarski wyraz. W takim klimacie jest mój najnowszy projekt mieszkania 50m2 “Sama słodycz” – sprawdź jak pięknie wygląda różowo-bambusowa kuchnia!

trendy wnetrzarskie 2023 czajkawnetrz projektowanie-wnetrz-gdańsk architekt wnetrz gdansk proeketowane-wnetrz-gdańsk

Trendy wnętrzarskie 2023- trend nr 4

Sądzę, że w tym roku ( a tak naprawdę to zaczęło się od połowy zeszłego) jeszcze bardziej przytłaczać nas będzie informacyjny chaos. I to tych negatywnych informacji. Zewsząd (Internet, prasa, telewizja) bombardowani będziemy chcieli uciec, znaleźć ciszę, spokój i ukojenie. A to daje nam m.in. natura. Jej autentyzm, siła i piękno w nieperfekcyjności.
I tak z jednej strony modny będzie odważny kolor a z drugiej barwy ziemi. Nieregularne, pofalowane, chropowate powierzchnie pojawią się zwłaszcza w postaci okładzin ściennych- ceramiczne płytki, naturalne tynki. A skoro o naturze mowa…

Trendy wnętrzarskie 2023- trend nr 5

Szlachetne naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, miedź… chyba nigdy nie wyjdą z wnętrzarskiej mody. Sprawdzają się zawsze świetnie, tak jak wspomniana na początku wpisu biała bluzka (koszula). Dodają wnętrzom klasy, szyku, elegancji ale i także ciepła przytulności, autentyczności, dzięki czemu czujemy się w nich po prostu dobrze.

Trendy wnętrzarskie 2023- trend nr 6

Kolejny dowód na to, że moda i wnętrza mają ze sobą wiele wspólnego. Tekstylia– bo o nich mowa- mocno o sobie przypominają. Już od kilku miesięcy i tu i tu królują grube mięsiste tkaniny o wyraźnej fakturze i widocznym splocie. Mam głównie na myśli materiał boucle, który ostatnio dość często pojawia się w tapicerkach sof i foteli (sprawdź kolekcję Ferro od Dappo w kanarkowym kolorze!).Tkaniny pełnią nawet rolę dekoracji ściennych, czego dowodzą tekstylne obrazy wykonywane techniką punch needle.

Trendy wnętrzarskie 2023- trend nr 7

Swój renesans będą przeżywały małe formaty płytek oraz mozaiki. Cóż- więcej pracy dla kafelkarza, ale za to jaki efekt! 🙂 Zobaczcie chociażby najnowszą kolekcję płytek Neve marki Paradyż.

Trendy wnętrzarskie 2023- trend nr 8

Sądzę, że coraz częściej we wnętrzach będzie pojawiać się sztuka, rękodzieło. Jeszcze bardziej doceniamy jej wartość, za to, że jest unikatowa, wytwarzana ręcznie, z sercem i szczerością. W czasach panującej drożyzny, większa uwagę przykładamy do tego na co wydajemy pieniądze, dlatego będziemy chcieli zainwestować je w coś co jest niepowtarzalne, dobrej jakości i często lokalne. Mam na myśli chociażby ręcznie robione dekoracje do domu- poduszki, ceramika, obrazy, rzeźby; odnawiane meble, ręcznie tkane dywany…

Trendy wnętrzarskie 202…- trend nr 9?

Przy okazji pisania o tych trendach, zastanawiam się czy w tym roku do łask wróci połysk… Już od bardzo dawna nie widziałam w projektach, i sama też nie projektowałam, mebli w połysku… Kiedy i czy błyszczące fronty wrócą do łask? Zobaczymy… Natomiast, jeśli chodzi o połysk, blask, “blink” we wnętrzu to jak najbardziej- szkło w postaci świeczników, wazonów, kloszy lamp, zastawy stołowej, stolików kawowych… i na dodatek w kolorze! Przyznam, że ostatnio kolorowe szkło skradło moje serce!

Przedstawiłam Wam kilka wnętrzarskich trendów, które w tym roku na pewno zyskają na sile i często będą pojawiać się w projektach wnętrz. Ze wszystkimi jestem “na tak”, chociaż może te lata 70…. Bliższe są mi pozostałe trendy 😉 A Tobie, które najbardziej przypadły do gustu?

Szukasz więcej inspiracji?

Zobacz więcej trendów w specjalnie dedykowanym folderze na Pinterest!

Zobacz więcej!
Fot. 1. Czajka wnętrza, fot. 2: Sunder Muthukumaran, fot. 3: Charles Deluvio, fot. 4: Nic Chi, fot. 5.: Danny Hove