projekt lazienki, projektowanie wnetrz gdansk, czajka wnetrza

Projekt łazienki może wydawać się zadaniem łatwym, ponieważ dotyczy on zazwyczaj najmniejszego pomieszczenia w naszym domu. Nic bardziej mylnego! To najmniejsze pomieszczenie wymaga najwięcej uwagi i jest zazwyczaj (często z racji swojego rozmiaru) skomplikowane w urządzeniu. Czasem wymaga nawet „drastycznych zmian”. Na co zwrócić szczególną uwagę w aranżowaniu łazienki? O tym piszę w dzisiejszym artykule!

1. Wymiary

Pierwsza podstawowa sprawa to zachowanie odpowiednich wymiarów. A jest ich całkiem sporo do zastosowania.
Wysokość górnej krawędzi umywalki: 83-85 cm. Pamiętaj o tym szczególnie wtedy, gdy planujesz umieścić obok pralkę i schować ją w meblu. Wysokość normalnej pralki to 85 cm, dodajmy grubość blatu i mamy ok. 87- 89 cm. Sama umywalka ma ok 10 cm wysokości. Zatem, jak widzisz, będzie miała swoją górną krawędź zbyt wysoko. Rozwiązaniem może być umywalka wpuszczana w blat, uskok w blacie (co dla niektórych nie wygląda zbyt estetycznie) lub zakup mniejszej (niższej) pralki. Skoro jesteśmy już przy pralce- do głębokości sprzętu dolicz ok. 5-7 cm, gdyż za pralką musisz zostawić trochę miejsca na instalacje wodno-kanalizacyjne: zawór wody, wąż odprowadzający i doprowadzający wodę.
Głębokość szafki umywalkowej: 40-55 cm (maks. 60 cm), szafka umywalkowa nie może być za głęboka, aby zapewnić wygodne korzystanie z lustra podczas np. robienia makijażu. Zwróć uwagę czy szafka umywalkowa nie wchodzi w światło drzwi. Wiszący mebel powinien znajdować się min. 15 cm nad posadzką.
Wysokość baterii umywalkowej/ wannowej od krawędzi umywalki/ wanny to 12-17 cm. Długość wylewki powinna zajmować minimum 1/3 głębokości umywalki. Najbardziej optymalną wersją jest zastosowanie baterii sztorcowej, umywalkowej. Pamiętaj, że jeśli chcesz, aby „wychodziła” ona ze ściany konieczne jest dobudowanie przedścianki, która ukryje mieszalnik (a to zabiera nam cenne centymetry).
Miska ustępowa nie powinna znajdować się bliżej ściany niż 15-20 cm. Minimalna szerokość dla strefy miski ustępowej to 60 cm. Wysokość zabudowy spłuczki (stelaża podtynkowego) wynosi zazwyczaj 120 cm, jednak na rynku są dostępne niższe stelaże, które można zabudować do wysokości ok. 85 cm (aby np. zrównać wysokość zabudowy z parapetem okiennym).
Aby wygodnie wziąć prysznic Twoja kabina może mieć wymiary 90x 90 cm. Oczywiście, im większa tym lepiej! Natomiast wartości minimalne to 80x 80 cm. Jeśli funkcję prysznica posiada wanna, to pamiętaj, aby zostawić odstęp kilku centymetrów między szybą a np. szafką umywalki, aby łatwiej było wytrzeć kurz i zacieki.

2. Kolorystyka

Jeśli Twoja łazienka jest niewielkich rozmiarów, to postaw na jasne kolory i raczej odbijające powierzchnie. Wrażenie powiększenia przestrzeni sprawi tez duże lustro. Jeśli przewidujesz kabinę prysznicową- typ walk-in i transparentne szyby spowodują, że kabina wizualnie wręcz zniknie.

Białe płytki to rozwiązanie klasyczne, na lata i zdające egzamin na piątkę w każdej łazience. Nie muszą to być jednak typowe kafle 30x 60 cm lub 60x 60 cm z białą fugą. W katalogu na moim Pinterest sprawdź inne przykłady białych płytek wykorzystanych w aranżacji łazienek! Płytki imitujące drewno dodadzą ciepła i przytulności. Dobrze współgrają ze wspomnianym wcześniej białym kolorem.
Okładzina z kafli jest niezbędna w strefach mokrych– w strefie wanny, prysznica, nad umywalką (do ok. 30 cm), oraz (lecz już coraz rzadziej) przy misce ustępowej. Czasami jest ona zastępowana innymi materiałami- kamieniem (naturalnym, sztucznym), płytą lakierowaną, wodoodporną tapetą czy specjalistycznym tynkiem. W pozostałych miejscach zabezpiecz ściany farbą do pomieszczeń do podwyższonej wilgotności.
Łazienka jest miejscem, gdzie po całym dniu chcesz trochę odpocząć zażywając ciepłej kąpieli. Zatem użyte barwy muszą wprowadzać spokój i harmonię. Będą to: biel, beże, ciepłe szarości i pastelowe, rozbielone odcienie pozostałych kolorów. Akcenty (gałki meblowe, uchwyty na ręcznik, rama lustra, kinkiety…) mogą być w kolorze czarnym, złotym lub w chromie.

3. Wyposażenie

A na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając wyposażenie? Pamiętaj, że wanna ma swoje standardowe wymiary i nie znajdziesz takiej o wymiarach np. 176x 74 cm. Popularne długości wanny do zabudowy to 150, 160, 170, 180 cm, a szerokości- zazwyczaj dwie- 70 i 80 cm. Jeśli zamierzasz dodać do niej funkcję prysznica, to zwróć uwagę na kształt w tej części (prysznicowej)- niech będzie jak najmniej pochyły; model z odpływem przy krótszym boku (jeśli przewidujesz parawan nawannowy).
Umywalka- tu masz kilka modeli do wyboru: nablatowa, meblowa, stojąca, wisząca. Rodzaj ma wpływ na wybór materiału blatu, lub odwrotnie- rodzaj wybranego blatu szafki umywalkowej może warunkować wybór ceramiki. Jeśli decydujesz się na mebel z płyty laminowanej, wtedy bezpieczniej jest zakupić umywalkę nablatową (aby uniknąć ryzyka przedostania się wody do wyciętego w blacie otworu na umywalkę wpuszczaną w blat).
W strefie umywalki ważne jest dodatkowe oświetlenie. Oprawy użyte w łazience (w strefach o podwyższonej wilgotności) powinny być przynajmniej bryzgoszczelne- posiadać współczynnik IP44. Dobrze też, gdy oprawy są po obu stronach lustra mniej więcej na wysokość głowy, ale nie na wysokości oczu (chyba, że klosz dobrze tłumi światło). Jeśli codziennie nie wykonujesz precyzyjnego makijażu lub robisz go np. w sypialni przy toaletce oświetlenie może mieć postać jednego kinkietu umieszczonego nad lustrem.
Przy projektowaniu łazienki warto pamiętać też o takich elementach jak kosz na rzeczy do prania i uchwyty (lepiej podłużne) do odwieszania ręczników. W małej łazience czasem trudno wygospodarować miejsce na ww. rzeczy, ale można poszukać odpowiednich rozwiązań. Czasami grzejnik posiada „wystające żeberko”, na które możemy powiesić ręcznik, a kosz na rzeczy do prania wcale nie musi być z plastiku czy wikliny- może być wykonany z tkaniny, co pozwoli na np. wsunięcie go w wąską wnękę.

Jak widzisz, jest wiele aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę przy projektowaniu łazienki. W artykule nie poruszyłam wszystkich zagadnień. Jeśli jest coś nad czym się zastanawiasz, a czego nie znalazłeś w powyższym tekście, daj znać w wiadomości mailowej!