Funkcjonalne mieszkanie- lepiej dobrze się zastanów.

funkcjonalne mieszkanie czajka wnętrza architekt_wnętrz_gdańsk

W odpowiedzi na pytanie zawarte w moim kwestionariuszu projektowym, (który zawsze daję inwestorowi przed rozpoczęciem prac projektowych) „Jakie ma być mieszkanie? Podaj cechy.” często, a nawet mogę powiedzieć, że zawsze pojawia się określenie „funkcjonalne” (jako jedno z kilku, oczywiście). „Funkcjonalne wnętrza”- takie stwierdzenie można odnaleźć też na (zapewne) co drugiej stronie internetowej biur projektowych (powtarzalne do znudzenia…). Według mnie nie ma wnętrz niefunkcjonalnych. Są jedynie niewspółgrające z użytkownikiem, o niedostosowanej/ nieodpowiedniej funkcji. Zatem „funkcjonalne wnętrze” to jakie wnętrze?

„Funkcjonalne wnętrze”- moja definicja.

Jak sama nazwa mówi- to wnętrze, które spełnia (jakieś) funkcje; „służy do czegoś”, jest w interakcji z człowiekiem. Pomaga użytkownikowi w „funkcjonowaniu”- w wykonywaniu określonych czynności- tak to rozumiem.
Co najważniejsze- aby wnętrze było „funkcjonalne” musisz sam zastanowić się co to dla Ciebie (jako inwestora lub projektanta) znaczy.

Pomyśl o użytkowniku (czyli o sobie).

funkcjonalne mieszkanie czajka wnętrza architekt_wnętrz_gdańsk 1

W przypadku, gdy to Ty jesteś inwestorem- zastanów się przez dłuższą chwilę, co TOBIE odpowiada, co jest ci potrzebne, co byś chciał, a czego nie w swoim „m”. Przeanalizuj swój dzień, swoje przyzwyczajenia, pomyśl czego ci brakuje w dotychczasowym wnętrzu… Ta „autoanaliza” jest bardzo ważnym etapem początkowej współpracy z architektem wnętrz. Jeśli nie opowiesz mu (mi :)) dokładnie na czym ci zależy, jakie są Twoje wyobrażenia i potrzeby, to jest ryzyko, że zaprojektowana przestrzeń nie będzie z Tobą „w interakcji”, a tym samym nie będziesz czuć się w niej w pełni komfortowo.

Nad czym warto się zastanowić? Na co zwrócić uwagę?

1) Ile m2 ma mieszkanie i ile docelowo planujesz pomieszczeń? Jakie to pomieszczenia?
2) „Jak tu jest ze słońcem?”- cytując moją kochaną siostrę, gdy szukała mieszkania na wynajem. Jak mieszkanie jest ustawione względem kierunków świata?
3) Ile osób będzie mieszkać i w jakim są one wieku?
4) Czy w mieszkaniu będą mieszkały osoby niepełnosprawne lub czy będą w miarę często je odwiedzać?
5) Pomyśl o tym jak spędzasz dzień, co robisz w czasie wolnym, czy pracujesz w domu; jakie są Twoje przyzwyczajenia i nawyki, pasje, hobby?
6) Rozejrzyj się po mieszkaniu, w którym obecnie mieszkasz- czy masz dużo rzeczy do przechowywania, jakie to rzeczy? Sprzęt sportowy? Sprzęt kuchenny? Dużo garniturów i koszul? Znaczna ilość książek?
7) Zamknij oczy i wyobraź sobie siebie w nowym mieszkaniu- jakie dostrzegasz kolory, materiały; czy przestrzeń jest otwarta czy zamknięta…? W jakiej przestrzeni czułbyś się dobrze- jak w domu?
Więcej szczegółów, które musisz wskazać w rozmowie z architektem wnętrz (lub wypełniając kwestionariusz) dotyczyć będzie kuchni i łazienki. Jeżeli chodzi o kuchnię, pomyśl o sprzętach AGD: piekarnik i mikrofala czy piekarnik z funkcją mikrofali; okap podłączony do pionu wentylacyjnego czy wystarczy, że będzie pełnił rolę pochłaniacza; ekspres do kawy- do zabudowy czy wolnostojący; zmywarka 60 cm czy 45 cm; jaka lodówka…? Pytań dotyczących łazienki jest również kilka: wanna czy prysznic, a może 2 w 1; pralka- ładowana od góry czy z boku; umywalka nablatowa, wpuszczana, wisząca, stojąca…?
Jak widzisz, pytań jest wiele, ale dokładne zastanowienie się nad tymi wszystkim aspektami spowoduje, że po pierwsze: znacznie ułatwisz pracę architektowi wnętrz, a po drugie: zaprojektowane wnętrze będzie „żyło z Tobą w zgodzie”!

Modne czy funkcjonalne? Oto jest pytanie!

funkcjonalne mieszkanie czajka wnętrza architekt_wnętrz_gdańsk 2

Jak pewnie zauważyłeś, w sieci ( w grupach, na stronach wnętrzarskich, w portfolio biur projektowych…) pojawia się bardzo dużo wnętrz, które stylistycznie są do siebie podobne. Powtarzalne motywy, kolory, materiały… Wynika to z panującego w danym czasie trendu, mody na dane rozwiązanie. Czy to źle, czy to dobrze… każdy ma swoje zdanie. Ja, jako architekt wnętrz zwracam często inwestorowi uwagę, aby w określeniu wymarzonego wnętrza nie kierował się jedynie tym, co głównie pojawia się w Internecie, lub tym, jakie wnętrza mają znajomi czy sąsiedzi. Każdy z nas jest inny, dlatego wnętrze musi odpowiadać przede wszystkim tobie i być dopasowane do ciebie.

Jeśli zamierzasz poprosić o pomoc architekta wnętrz w aranżacji mieszkania, to musisz być przygotowany na to, że zada on wiele pytań i to nawet takich, które wnikają w Twoją prywatność. Może nie jest to zbyt komfortowe, bo przecież musisz dać się szybko poznać obcej osobie, ale konieczne, aby efekt finalny- gotowe wnętrze- był zadowalający zarówno ciebie, jak i architekta.