Biuro w domu- zorganizuj przestrzeń sprzyjającą pracy!

biuro w domu projektowanie_wnętrz_gdańsk czajka wnetrza

Ostatnimi czasy, zmuszeni przez panującą pandemię, wiele z nas musiało przenieść swoje miejsce pracy z przestrzeni biurowej do domu. Dla niektórych z pewnością nie było to wyzwaniem, bo czasem pracowali z domu, albo są szczęśliwymi posiadaczami „pokoju pracy”- gabinetu. Niektórzy jednak w swoim „m” musieli wygospodarować miejsce dla nowej funkcji wnętrza- stworzyć miejsce do pracy. Z pewnością nie wszystkim odpowiada nowa sytuacja- połączenia pracy z życiem domowym, przez co są mniej efektywni w swoich działaniach. Ważne jest zatem, aby postawić wyraźną granicę między jednym, a drugim– skupić się maksymalnie na zadaniach i nie rozpraszać się w trakcie pracy. Pomocna w tym na pewno okaże się dobrze zorganizowana przestrzeń.

1. Blat do pracy i wygodne krzesło.

biuro w domu projektowanie_wnętrz_gdańsk czajka wnetrza

To podstawa przy pracy z komputerem, lub w sytuacji, gdy dużo piszesz, rysujesz. Praca „na kolanie”, lub pozycja półleżąca na sofie nie są dobre dla twojego kręgosłupa. Co chwila zmienisz pozycję, przez co nie możesz się skupić na pracy. Nie mówię tu też o zakupie fotela biurowego za kilkaset złotych! Często bywa tak, że drewniane, prostej konstrukcji krzesło jest o wiele wygodniejsze. Pamiętaj, że blat nie może być zbyt mały, a przede wszystkim zbyt płytki- głębokość blatu biurka to standardowo 60-70 cm. Zbyt płytki nie daje wystarczającej ilości miejsca do komfortowej pracy, zwłaszcza z ekranem komputera- nie mamy możliwości umieszczenia ekranu w odpowiedniej odległości od oczu. Wysokość blatu to zazwyczaj 75 cm (+/- 2 cm). Dobrze jeśli siedzisko posiada funkcję regulacji wysokości– możesz „dopasować pozycję siedzenia” do blatu biurka (stołu).

2. Odpowiednie oświetlenie.

Najlepiej pracuje się przy świetle dziennym, naturalnym. Dobrze jest więc ustawić biurko jak najbliżej okna. Jeśli jesteś praworęczny ustaw biurko tak, aby okno było po twojej lewej stronie (lub na odwrót, jeśli jesteś leworęczny)- wtedy cień twojej ręki nie będzie ci przeszkadzał. Oczywiście, możesz tez ustawić biurko naprzeciwko okna. Dobrze jest od czasu do czasu oderwać wzrok od monitora i spojrzeć w dal- wzrok wtedy odpoczywa.
Kiedy światło dzienne staje się niewystarczające, konieczne jest oświetlenie sztuczne, najlepiej w postaci oprawy biurkowej. Taki rodzaj lampy pozwoli bezpośrednio doświetlić przestrzeń pracy. Nie zapominaj o oświetleniu pośrednim- dobrze, gdy „w tle” również jest włączone oświetlenie ogólne. Duży kontrast- mocne oświetlenie biurka i brak oświetlenia w pomieszczeniu/ w dalszej części pokoju (ciemność) powoduje zmęczenie wzroku adaptacją źrenicy.
Wpływ na efektywność pracy mają też parametry źródeł światła, np. natężenie (lx), współczynnik oddawania barw (Ra/CRI) czy temperatura barwowa (Tb, jednostka- Kelvin). Krótko o tym ostatnim: pracy sprzyja zimna barwa światła (>/= 4500 K), natomiast nie jest to barwa polecana do przestrzeni, w której na co dzień się żyje. Odpoczynkowi sprzyja światło o Tb 2200-3500 K. Ważne, abyś zapewnił sobie dobre oświetlenie miejsca pracy. Nigdy nie traktuj świecącego ekranu komputera jako źródła światła!

3. Niech będzie miło…

biuro w domu projektowanie_wnętrz_gdańsk czajka wnetrza 2

Chyba każdy z nas czuje się najlepiej u siebie, w domu. Zatem przestrzeń do pracy niech również sprawia, że będziemy czuć się dobrze i działać w miłym otoczeniu. Obrazek nad biurkiem lub oryginalny kalendarz ścienny z miejscem na notatki, niewielki kwiat doniczkowy lub bukiet żywych kwiatów w Twoim ulubionym kolorze, w dopasowanym wazonie; pojemnik na długopisy i ciekawa w kształcie (ale spełniająca przede wszystkim swoją funkcję!) lampa biurkowa. Wszystkie te elementy stanowią nie tylko ozdobę, ale przede wszystkim spełniają odpowiednie funkcje. Do powyższych można też dodać organizer na dokumenty. Nie jest on konieczny, gdy biurko posiada szufladę, lub w zasięgu ręki masz kontenerek lub komodę.

4. … i cicho.

Nie potrzeba „badań amerykańskich naukowców”, aby stwierdzić, że cisza sprzyja skupieniu, pracy. Jeśli twój zawód to głównie takie czynności jak czytanie i pisanie- hałas czy ulubiona piosenka mogą spowolnić twoje działania (myślenie). Nie poświęcasz wtedy 100% uwagi zadaniu. Osobiście, muzyka sprzyja mi w pracy projektowej, zwłaszcza w początkowych etapach, ale gdy piszę nowy post na bloga wolę, gdy wokół jest cisza. Zauważyłam też, że muzyka mniej przeszkadza w pracy niż włączony podcast czy informacje (przekazywanie treści). (A może to kwestia podzielności uwagi? :))

W tym krótki poście wymieniłam najważniejsze elementy, które pozwolą Ci na wydajną pracę w domu. Jednak mimo to, wiemy, że bywają takie dni, że… nic, ale to absolutnie nic nam się nie chce. I nawet najwygodniejsze siedzisko i biurko do pracy, najlepsze oświetlenie i najpiękniejsze kwiatki czy długopisy nie sprawią, że nasza wydajność przestawi się na 100% mocy. Czasami organizm potrzebuje i sam decyduje o odpoczynku i regeneracji-takie dni też są potrzebne! 🙂