Mieszkania o metrażu ok. 50 m2 są najczęściej sprzedawane w Polsce- najchętniej kupowane przez młodych ludzi, którzy są na początku swojej wspólnej życiowej drogi. 50m2 to metraż idealny zarówno dla pary, jaki i dla niewielkiej rodziny. Wiadomo- na takiej powierzchni nie można mieć wszystkiego, o czym by się marzyło- dużej otwartej kuchni z wyspą i dodatkowo jadalni, sypialni z garderobą, pokoju do pracy… Trzeba z czegoś zrezygnować. A może niekoniecznie? W funkcjonalnym rozplanowaniu mieszkania pomoże Ci architekt wnętrz! 🙂 Takie zadanie to dla projektanta kreatywne wyzwanie! Takiego też postanowiłam się podjąć- przedstawię Ci 3 propozycje aranżacji wnętrza o całkowitej powierzchni niecałych 50m2. Zapraszam do obejrzenia i przeanalizowania rzutów układów funkcjonalnych, a na koniec odpowiedzi na krótkie pytanie.
1. Propozycja dewelopera.
Na 50m2 deweloper zaproponował podział wnętrza na 4 zamknięte pomieszczenia: korytarz, który otwarty jest na pokój dzienny ze strefą jadalni, kuchnię, sypialnię i oczywiście łazienkę. Przedpokój, jak to przedpokój- wiele się w nim nie dzieje; jest miejsce na niezbędną szafę. Pokój dzienny to całkiem spora przestrzeń z wygodnym miejscem do spożywania posiłków. Kuchnia- niektórzy z aprobatą podchodzą do takiego rozwiązania, inni od razu otworzyli by przestrzeń w taki jednak sposób, aby aneks kuchenny zgrywał się z pokojem dziennym (o tym pisałam w tym poście). Sypialnia i łazienka- takie… „akurat” 🙂 Jak wyglądają moje propozycje?
2. Mieszkanie dla pary.
Oto propozycja dla miłośników otwartych przestrzeni i zwolenników aneksów kuchennych. Po wejściu oczom ukazuje się od razu dalsza część wnętrza- przedpokój zredukowany jest do minimum, jednak zaproponowana została w nim szafa (szer. 80 cm) do samego sufitu z zabudową pawlaczową nad wejściem do łazienki. Część wypoczynkową tworzą: niewielka sofa (ok. 200 cm szer.) i dwa fotele, prostokątny niski stolik kawowy i symetryczna zabudowa ściany- po bokach miejsce do przechowywania, po środku atrapa kominka (takie rozwiązanie akurat siedzi mi w głowie); nad kominkiem duże lustro w ozdobnej ramie :). Strefa ta wyznaczona została także przez miękki, jasny dywan, który świetnie kontrastuje z ciemnobrązową posadzką.
Kuchnia- jej miejsce zawsze uzależnione jest od obecności pionów. Nie da się jej „oderwać” od zabudowanych instalacji pionowych. Zatem w tym przypadku pozostawiona została ścianka oddzielająca kuchnię od sypialni, jednak jest ona skrócona, przez co tworzy wejście do pokoju. W każdym układzie została zaplanowana zmywarka i piekarnik- ten drugi pod płytą indukcyjną, znajdującą się na niewielkiej wyspie. Głębokość wyspy pozwala na dostawienie hokerów i wygodne wypicie kawy. Za wyspą i strefą wypoczynku- stół (tu 160 cm). W sumie ta otwarta przestrzeń ma ok. 32 m2, dzięki czemu mieszkanie może wydawać się na przestronne, co spowodowane jest również przez brak wysokich (wertykalnych) zabudów ze znaczną przewagą tych horyzontalnych.
Do sypialni prowadzą pełne lub przeszklone drzwi. Jeśli będą stanowić konstrukcję metalową ze szkłem, to proponuję też wykonanie świetlika nad zabudową kuchenną na ok. 40 cm od sufitu (zakładając brak wiszących do sufitu szafek kuchennych). Sypialnia- podobna w aranżacji do propozycji dewelopera. Natomiast ma ona coś „ekstra”- drzwi prowadzące do łazienki. Bez nich użytkownik musiałby przechodzić przez całe mieszkanie, aby skorzystać z porannej toalety.
W łazience (ok. 6,3m2) udało się zaprojektować sporą zabudowę, w której ukryta jest m.in. pralka (i suszarka?) oraz kosz do przechowywania rzeczy do prania. Wanna z funkcją prysznica, umywalka z wiszącą szafką, na ścianie przewidziane duże lustro.
Et voila! Co myślisz o pierwszej propozycji? Przejdźmy do drugiej!
3. Mieszkanie dla pary (opcja 2.)
Propozycja na rzucie w jaśniejszej, weselszej kolorystyce. Tutaj przestrzeń jest bardziej podzielona, ale wciąż kuchnia pozostaje nieco otwarta.
Przedpokój- naprzeciwko wejścia w zabudowie ukryta pralka, wystarczy też miejsca na schowanie deski do prasowania i rozkładanej suszarki. Po prawej stronie- pojemna szafa, w konstrukcji której można wygospodarować miejsce na siedzisko. Wnętrze otwiera się na kuchnię z kącikiem jadalnianym. Niekonieczne są wiszące szafki, ponieważ dwa słupki obok lodówki mogą wiele pomieścić, a dzięki temu uzyskamy lekką, nieprzytłoczoną przestrzeń. W narożniku dodatkowo miejsce na kredens czy witrynkę.
Z kuchni przechodzimy do pokoju dziennego- narożna sofa, fotel, okrągły stolik kawowy. Ścianka naprzeciwko narożnika może być ścianką tv lub stanowić regał od posadzki do sufitu.
Za przesuwnymi drzwiami- niewielka sypialnia z symetryczną zabudową, pośrodku której zaproponowałam miejsce do pracy. Pomieszczenie to pozbawione jest okien- można zaprojektować poziome lub pionowe świetliki np. z matowym przeszkleniem lub wracającymi do łask luksferami.
Łazienka mniejsza niż w pierwszym układzie, ale wystarczająca, aby być w pełni funkcjonalną 🙂
„A co, gdy jest nas więcej niż dwoje?”
4. Mieszkanie dla małej rodziny.
Często wybierana szaro-beżowa kolorystyka z naturalnym odcieniem drewna (to tylko przykład!) Ten układ wymagał poświęcenia nieco większej ilości czasu, ponieważ musiałam wygospodarować dodatkowe pomieszczenie- pokój dla dziecka. Przedpokój bardzo płynnie przechodzi w strefę kuchenną, która zajęła zupełnie inne miejsce niż wcześniej– nadal częściowo „przyklejona” do zabudowy pionów. Chodzi tu głównie o zmywarkę i zlewozmywak. Pralka ukryta w wysokiej zabudowie. W przedpokoju swoje miejsce ma pojemna szafa.
Kuchnia połączona z kącikiem jadalnianym zajmuje prawie połowę wspólnej z pokojem dziennym przestrzeni, ale nie przytłacza jej. Zabudowę kuchenną z płytą indukcyjną kontynuuje ławka; stół 140 cm i dodatkowo dwa siedziska w zupełności wystarczą nawet dla 4 osobowej rodziny (i gościa). (Stół może się rozkładać). W części pokoju dziennego: narożna sofa, stolik i niewielka niska zabudowa- obowiązkowe minimum. Z tej strefy można przejść do sypialni, w której kryje się zabudowa na całą ścianę, łóżko i stoliki nocne.
Pokój dziecka w przykładowej, podstawowej aranżacji- jednoosobowe łóżko, biurko i szafa ( dodatkowo przy biurku mógłby zmieścić się wąski regał ).
I tak oto prezentują się moje 3 przykładowe propozycje aranżacji mieszkania o powierzchni 50 m2. Z pewnością każdy architekt wnętrz mógłby zaproponować inne układy funkcjonalne, ale ilość możliwości aranżacji takiego metrażu jest raczej ograniczona, głównie przez zabudowy pionów i okna- dostęp do światła dziennego. Czy któreś z rozwiązań mogłoby znaleźć się w Twoim mieszkaniu?
Mogę przygotować model 3d i wizualizacje wybranego przez Was, drodzy czytelnicy, układu funkcjonalnego. I oto pytanie, na które musisz krótko opowiedzieć- który układ zwizualizować?! Napisz w komentarzu!
Fot. główna: Michael Oxendine