Sofa do salonu- czy kierować się przy wyborze?

sofa do salonu, architekt wnetrz

I w końcu naszedł ten czas! Jej czas! Czas wymiany starej sofy w salonie! Jeśli jesteś chwilę przed zamianą zużytego mebla na nowy, podpowiem Ci na co zwrócić szczególną uwagę przy jego zakupie!
Może się wydawać, że to prosta sprawa, i faktycznie, tak może być- idziesz do sklepu, rozglądasz się, szukasz odpowiedniego koloru, na niektóre usiądziesz- sprawdzisz czy wygodnie, cena- ok, biorę! Lub jeszcze prościej! Włączasz komputer, wpisujesz „szara sofa trzyosobowa”, cena- ok, klikasz „kup” i voila! Sofa to mebel, na którym spędzasz codzienne chociaż kilkanaście minut, być może służy Ci także co noc podczas snu. Powinna zatem służyć Ci przez dłuższy czas- być dobrej jakości, mieć potrzebne funkcje i odpowiadać Twojej estetyce. 

Funkcja.

Pierwsze pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć, wybierając sofę, to czy ma posiadać funkcję spania czy nie? To pytanie ciągnie za sobą kolejne- czy ma posiadać pojemnik na pościel? Jeśli często miewasz u siebie gości lub pokój dzienny pełni także funkcję sypialni na co dzień, odpowiedź na obydwa pytania brzmi „tak”. Zwróć uwagę w jaki sposób rozkłada się mebel i ile zajmie miejsca po rozłożeniu (aby po zakupie nie okazało się, że koliduje z kaloryferem lub brakuje w pokoju 3 cm…). Bardzo wygodny i popularny jest mechanizm rozkładania typu DL- ten rodzaj posiada pojemnik na pościel oraz zajmuje niedużo miejsca. Radzę też poszukać mebla, który raczej nie będzie miał pikowania, guzików lub dużej ilości łączeń, przeszyć, podziałów na siedzisku czy oparciu, aby powierzchnia do spania była jak najbardziej wygodna. Mechanizm rozkładania DL stosowany jest zarówno w sofach narożnych, jak i prostych. A propos…

Sofa narożna czy „zwykła”?

Dla mnie sofa narożna to trochę dwa w jednym: sofa prosta i podnóżek lub sofa prosta i fotel. To znaczy, że tymi kombinacjami można zastąpić sofę narożną, jeśli chodzi o ilość miejsca do siedzenia. Dwa meble zamiast jednego pozwalają też na swobodę w aranżacji i na łatwiejsze zmiany. Narożnik polecam jednak miłośnikom częstego oglądania filmów. Przez półtorej godziny możesz siedzieć wygodnie z wyciągniętymi nogami, czasem z drugą osobą obok, gdy narożnik jest większych rozmiarów. Bywa, że ten rodzaj mebla posiada dwa pojemniki do przechowywania.

Jakość materiałów.

Jeśli mebel ma służyć przez kilka/ kilkanaście lat, warto zwrócić uwagę na jakość materiałów. Zarówno ważne jest to, co „w środku”, jak i to, co „na zewnątrz”. Pojemnik na pościel powinien być solidnie wykonany- dno mocno zamocowane i posiadać wywietrznik. Wypełnienie siedziska najlepiej gdy ma w swojej konstrukcji i piankę i sprężyny (najlepiej te typu bonell). Dają uczucie komfortu w trakcie siedzenia lub spania; siedzisko nie odkształca się. Jest to najlepszy wybór, jeśli preferujesz siedzisko trochę miękkie i trochę twarde jednocześnie. Odradzam raczej wypełnienie z pierza zwłaszcza gdy, sofa ma służyć jako mebel do snu. Takie wypełnienie daje uczucie miękkości i niejakiego zapadnięcia się w kanapie. Siedzisko/ poduszka odkształca się- sama nie wróci do pierwotnej formy. Nie jest polecane dla alergików.
Co do „zewnętrza”- warto zwrócić uwagę na jakość materiału obiciowego- jego wytrzymałość i odporność na plamy (łatwość ich usuwania). Wytrzymałość na ścieranie określa się w ilości cykli- im więcej tym lepiej. Na plus będzie też możliwość zdjęcia tapicerki i uprania jej (co zdarza się niestety rzadko).

Kolor, styl.

 Nie zawsze szara sofa pasuje do każdego wnętrza. Choć kolor jest jak najbardziej uniwersalny i pasujący do każdego stylu, tak kształt (oparcia, siedziska, podłokietników…), sposób obicia (z pikowaniem, z widocznym obszyciem…) czy rodzaj nóżek (drewniane, metalowe, wysokie, niskie…) mogą spowodować, że mebel nie będzie wpisywał się w dany styl wnętrza. Szare, proste w formie, nieco bryłowate sofy (także narożniki); ciężkie, z metalowymi czarnymi nóżkami pasują do wnętrz nowoczesnych, ale przede wszystkim- loftowych (industrialnych). Sofy na nóżkach wizualnie wyglądają na lżejsze. Uważam też, że wygląd nóżek ma duże znaczenie- to detal, który dopełni całość. Oryginalne w swoim wyglądzie są kanapy typu chesterfield- pasują do wnętrz w stylu angielskim, kolonialnym, ale i też eklektycznym. Tapicerka w żywym kolorze (musztardowy, granatowy, fuksja…) wprowadzi energię do stonowanego wnętrza, będzie też oryginalnym elementem wyposażenia.

A jeśli chodzi o cenę… Sof(k)ę, wersalkę można kupić już za kilkaset złotych. Natomiast jakością na pewno taki mebel nie grzeszy. Jeśli chcesz być zadowolony z zakupu i ma Ci on służyć dobrze przez kilka następnych lat, to lepiej przeznaczyć na ten mebel kilka tysięcy złotych. Cena najczęściej, w głównej mierze, zależy od wielkości (sofa dwu-, trzy-, czteroosobowa…) oraz od marki/ producenta, za czym idzie jakość. 
Przed zakupem sofy przede wszystkim zastanów się jakie ma pełnić funkcje. Wygląd, kształt i cena to wybory w dalszej kolejności.

Koniecznie zajrzyj po inspiracje na mojego Pinterest!
Życzę dobrego wyboru i powodzenia w zakupach!